Odpusty w Roku Jubileuszowym św. Pawła

poniedziałek, 30 czerwiec 2008

Dodane przez: tomem

KOMUNIKAT dotyczący uzyskiwania odpustu zupełnego w Roku Pawłowym

Uprzejmie informujemy, że Arcybiskup Metropolita Poznański, mając na uwadze dekret Penitenciarii Apostolskiej z dnia 10 maja 2008 roku dotyczący uzyskiwania Odpustu Jubileuszowego z okazji 2000 lat od narodzenia św. Pawła Apostoła, ustanowił następujące kościoły Archidiecezji Poznańskiej Świątyniami Jubileuszowymi: Bazylika Archikatedralna pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, kościół pw. Nawrócenia św. Pawła w Poznaniu, kościoły pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gołanicach, Gulczu, Kostrzynie, Nieparcie, Obrzycku, Ptaszkowie i Rąbiniu.

W każdej z wymienionych Świątyń Jubileuszowych można w Roku Pawłowym zyskać odpust zupełny. Przywilej ten ważny jest od Nieszporów z Uroczystości św. Piotra i Pawła dnia 28 czerwca 2008 roku do dnia 29 czerwca 2009 roku. Pragnący uzyskać odpust zupełny winni nawiedzić Świątynię Jubileuszową, wziąć pobożny udział w nabożeństwie liturgicznym albo w jakiejś innej pobożnej praktyce, odmawiając „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” i trzy razy wezwanie „Święty Pawle Apostole – módl się za nami”. Należy spełnić także pozostałe warunki uzyskania odpustu zupełnego. Są to: spowiedź św., wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego, Komunia św., modlitwa w intencjach określonych przez Ojca Świętego. Równocześnie informujemy, że pierwszego i ostatniego dnia Roku Jubileuszowego można uzyskać odpust zupełny w każdym kościele lub kaplicy uczestnicząc w publicznym nabożeństwie ku czci Apostoła Narodów. Odpust zupełny w Roku Pawłowym mogą również uzyskać osoby nie będące w stanie dopełnić zwykłych warunków z powodu choroby czy innych uzasadnionych, ważnych przyczyn. Muszą postanowić, że je spełnią, gdy tylko będzie to możliwe, i włączyć się duchowo w któreś z jubileuszowych nabożeństw ku czci św. Pawła, ofiarując Bogu swe modlitwy i cierpienia w intencji jedności chrześcijan. Odpust zupełny otrzymuje się tylko raz dziennie. Można go uzyskać zarówno dla siebie, jak i dla zmarłych.