Wędrując po Rawiczu ( 1 )

piątek, 15 sierpień 2008

Dodane przez: Anonim

Karl Gothard Langhans – projektant rawickiego zboru ewangelickiego

 ...znajdujemy się często we wnętrzu lub w pobliżu wspaniałej, poewangelickiej świątyni p.w. Św. Andrzeja Boboli (do 1945 r. Zboru p.w. Św. Trójcy).

Projektantem tej monumentalnej budowli był Karl Gothard Langhans. Co mieszkańcy naszego grodu powinni wiedzieć o tej postaci ?

Urodził się w roku 1732 w Kamiennej Górze. Był synem rektora tamtejszego gimnazjum. Ukończył szkołę średnią w Świdnicy, studiował prawo na Uniwersytecie w Halle. Uczył się języków, matematyki, rysunku i budownictwa. Odbył liczne podróże po Europie, m.in. do Włoch, Anglii, Francji i Holandii. Od 1775 roku pełnił funkcję Radcy budowlanego Kamery Wrocławskiej, dzięki czemu mógł nadzorować ważniejsze budowy Dolnego Śląska. Działał też jako nadradca budowlany Śląska oraz dyrektor Dworskiego Urzędu Budowlanego w Berlinie. Zmarł w 1808 roku we Wrocławiu.

K. G. Langhans zaprojektował wiele budowli znajdujących się na terenie Wrocławia, Berlina, Dolnego Śląska, Wielkopolski, propagując wówczas styl w architekturze zwany klasycyzmem. Konstrukcje wrocławskie zostały w większości zniszczone w 1945 roku. Wśród istniejących obecnie w Europie, należy wymienić 4 kościoły o wielu podobnych elementach architektonicznych: w Sycowie i Wałbrzychu (1785 – 1788), Dzierżoniowie (1795 – 1799) i Rawiczu (1802 – 1808). Według projektów K. G. Langhansa powstały również: pałac w Pawłowicach, kościół w Kąkolewie, wieża kościoła w Poniecu, pałace w Samotworze i Brzegu Dolnym, fragmenty zrujnowanego pałacu w Żmigrodzie. Jednak najbardziej znaną europejską budowlą, zaprojektowaną przez niego jest Brama Brandenburska w Berlinie – symbol tego miasta, jakże ważny dla naszych zachodnich sąsiadów.

Warto nadmienić, że syn Karla Gotharda – Ferdynand był wybitnym architektem i teoretykiem tworzącym budowle teatralne. Z jago pracowni pochodził m.in. projekt gmachu Opery we Wrocławiu.

Janusz M. Hamielec