SŁOWO ARCYBISKUPA METROPOLITY POZNAŃSKIEGO O POTRZEBIE BUDOWY NOWYCH KOŚCIOŁÓW

niedziela, 26 październik 2008

Dodane przez: Anonim

SŁOWO ARCYBISKUPA METROPOLITY POZNAŃSKIEGO

O POTRZEBIE BUDOWY NOWYCH KOŚCIOŁÓW

Czcigodni Księża,

Drodzy Archidiecezjanie!

Ostatnia niedziela października obchodzona jest w naszej Archidiecezji jako dzień szczególnej modlitwy w intencji budowy nowych kościołów, których ciągle potrzebujemy, zwłaszcza na obrzeżach rozbudowującego się Poznania i innych miast.

Co się aktualnie dzieje w tej dziedzinie w Archidiecezji? - W ostatnich miesiącach ruszyła budowa kościoła w Bolechowie - parafia Najśw. Serca Jezusa. Postępuje budowa kościołów parafialnych w Poznaniu (Strzeszynie) - parafia św. Ojca Pio, na Osiedlu Różany Potok - parafia św. Królowej Jadwigi, przy ul. Palacza - parafia Chrystusa Sługi, przy ul. Małoszyńskiej - parafia Matki Boskiej Saletyńskiej, w Luboniu (Lasek) - parafia św. Maksymiliana Kolbego, w Swarzędzu - parafia Chrystusa Jedynego Zbawiciela i w Śremie (Helenki) - parafia bł. biskupa Michała Kozala, a także kościołów filialnych w Poznaniu - Osiedle Poetów (Ławica) i w Sulęcinku - parafia Solec. Niektóre z tych świątyń są już prawie zbudowane i obecnie najważniejszym zadaniem jest należyte urządzenie wnętrza.

Postępuje budowa domów parafialnych, w których urządzone będą przejściowo - do czasu powstania kościołów - kaplice zastępcze. Mam tu na myśli parafię św. Karola Boromeusza w Poznaniu (Osiedle Pod Lipami), parafię Matki Bożej Królowej Rodzin w Borówcu,  parafię bł. Jolanty w Kostrzynie oraz miejscowość Dąbrówka w parafii Zakrzewo. Zaczęła się również budowa w Kościanie.

Czekamy na rozpoczęcie budowy w Luboniu (Osiedle Lubonianka), w Suchym Lesie (Osiedle Grzybowe) i w Czerwonaku.

Przeciągają się, z przyczyn od nas niezależnych starania o grunty pod budowę kościołów w Poznaniu - Osiedle Dębina, w Kamionkach - gmina Kórnik oraz w Śremie - w rejonie odlewni żeliwa. Staramy się także o grunty w Poznaniu - Osiedle Łacina, w Plewiskach - Osiedle Zielarskie, w Kiekrzu, w Kicinie, w Swarzędzu - Zalasewo, w Nowym Tomyślu, w Szamotułach oraz na pograniczu miejscowości Luboń-Wiry-Komorniki.

Dzielę się powyższymi wiadomościami i serdecznie proszę o modlitwę w intencji dzieła budowy nowych domów Bożych. Z Rzymu, od grobów Świętych Apostołów Piotra i Pawła

 

z serca wszystkim b ł o g o s ł a w i ę

 

 

Rzym, dnia 21 października 2008 roku

 

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański