Wędrując po Rawiczu (84)

sobota, 24 kwiecień 2010

Dodane przez: x.Mateusz

Znakowane szlaki turystyczne Rawicza i okolicy

... spotykamy w niektórych miejscach symbole znakowanych pieszych szlaków turystycznych. Punktem skupiającym trasy wytyczone przez Rawicz jest plac przed dworcem kolejowym, gdzie od dawna stoi plansza ze schematycznym przebiegiem szlaków, w 2003 roku uzupełniona stosownym planem miasta.

Na krótkim odcinku, wzdłuż ulicy Sportowej, spotkać możemy m.in. na pniach drzew czy słupach ulicznych latarni cztery znaki: szlaku niebieskiego, szlaku czarnego, szlaku żółtego i biało - zielone kwadraty rawickiej trasy turystycznej. Znaki żółte i czarne prowadzą wędrowca w kierunku tzw. Doliny Świętojańskiej. Idąc w stronę centrum miasta, trasą oznaczoną kolorem niebieskim, można dojść m.in. do Rynku rawickiego.

Jakie zatem piesze szlaki turystyczne wytyczono drogami i ścieżkami biegnącymi po Ziemi Rawickiej ?

Szlak niebieski stanowi część dalekobieżnej trasy poprowadzonej przez Wielkopolskę - od Czempinia do Kobylina. Na Ziemię Rawicką wkracza on od strony Ponieca i biegnie przez Gościejewice, Golinkę, Gierłachowo, Dąbrówkę, Konarzewo, Łaszczyn, Sierakowo, Rawicz (węzeł szlaków przy PKP), Szymanowo, Dębionkę, Golejewko, Pakosław, Osiek, Dubin, Jutrosin, by po opuszczeniu naszego powiatu doprowadzić do Kobylina.

Szlak oznaczony kolorem żółtym wiedzie z Rawicza (dworzec PKP) do Dąbrówki. Na kilkunastokilometrowej trasie możemy odwiedzić m.in. rezerwat przyrody „Dębno" i miejsce śmierci jednego z przywódców Powstania Styczniowego - Stefana Bobrowskiego.

Szlak wyznakowany kolorem czarnym prowadzi z Rawicza (plac przed dworcem PKP) do Wińska, miejscowości leżącej na Dolnym Śląsku. Jego kilkukilometrowy odcinek wytyczony został drogami naszego powiatu i wiedzie od dworca kolejowego do rezerwatu „Dębno", po czym w krótkim czasie opuszcza granice Ziemi Rawickiej i Wielkopolski.

Ciekawy jest szlak oznaczony kolorem czerwonym. Prowadzi on przez te miejsca naszego powiatu, które związane są historycznie z Powstaniem Wielkopolskim. Trasa rozpoczyna się na przystanku PKS w Szymanowie. Podążając nią, możemy zwiedzić Dębno Polskie, Zieloną Wieś, Słupię Kapitulną, Golejewko, Miejską Górkę, Sarnowę, Łaszczyn, Konarzewo i Dąbrówkę, gdzie szlak kończy się...

Rawicka trasa turystyczna wytyczona została w formie pętli o długości niespełna ośmiu kilometrów. Biegnie ona w pobliżu najważniejszych zabytków rawickich i większości najciekawszych miejsc w mieście (była opisywana w Genezaret, w lipcu 2003 roku; jej przebieg opisuje również specjalne wydawnictwo).

Przez Ziemię Rawicką biegną znakowane szlaki turystyczne trasami o długości ponad 100 km. Jest więc gdzie wędrować, aktywnie spędzając wolny czas. Można na to wykorzystać choćby dni letnich wakacji. Trasy są tak wyznaczone, że nie trzeba pokonywać ich w całości, a odcinek drogi do punktu wyjścia, bądź od miejsca zakończenia wędrówki, pokonać środkami komunikacji publicznej, odpowiednio wcześniej planując przejazdy.

A co można zobaczyć na trasach ?

Piękne, pochodzące z różnych okresów naszych dziejów, wybudowane w różnych okresach świątynie, zobaczymy między innymi w: Jutrosinie, Dubinie, Borku, Pakosławiu, Golejewku, Miejskiej Górce, Rawiczu, Sarnowie, Łaszczynie, Zielonej Wsi.

Oryginalne, czasem bardzo interesujące pod względem architektonicznym dwory i pałace - dawne siedziby ziemiańskie, obejrzymy na przykład w Osieku, Pakosławiu, Golejewku, Konarzewie, Sarnowie, Łaszczynie. Obiekty te położone są niejednokrotnie na terenie zabytkowych parków krajobrazowych, po dzień dzisiejszy pełnych wspaniałych okazów drzew i krzewów.

Miejsca narodowej pamięci znajdziemy najczęściej na terenie lokalnych cmentarzy, choć nie tylko - odszukamy je również przy leśnych drogach i ścieżkach (Las Sarnowski, miejsce pojedynku Stefana Bobrowskiego w okolicy Żylic, miejsce śmierci księdza Juliusza Śledzińskiego w pobliżu Słupi Kapitulnej, ...) oraz przy placach i ulicach (oryginalny pomnik katyński w centrum Golejewka, tablice pamiątkowe i pomniki w Rawiczu, ...). Czasem ujrzymy ślady innych religii, m.in. ewangelickie, zniszczone niestety cmentarze.

Przy trasach spotkamy niejednokrotnie wspaniałe pomniki przyrody, występujące pojedynczo bądź w kilkuhektarowym rezerwacie, gdzie przy odrobinie szczęścia może uda się zobaczyć niezmiernie rzadkiego owada - kozioroga dębosza. Na wysokich dachach, drzewach, słupach energetycznych dojrzymy bez trudu liczne, zamieszkane bocianie gniazda, których bardzo zazdroszczą nam mieszkańcy zachodniej Europy.

Zadumamy się w wielu miejscach przy starych i nowych krzyżach oraz kapliczkach przydrożnych, tak charakterystycznych dla polskiego krajobrazu. Wśród nich odnajdziemy z pewnością te specyficzne dla okolic Zielonej Wsi, Stwolna, Wydaw ...

Dostrzeżemy zapewne wiele ciekawostek, jak choćby słynna nie tylko w Polsce, podobno jedyna w świecie, golejewska aleja zasłużonych koni czy wspaniale odrestaurowany sarnowski wiatrak - koźlak.

Podziwiać możemy piękno wielkopolskiego krajobrazu, bardzo oryginalnego o każdej porze roku i o każdej godzinie dnia. Zatem ... SZEROKIEJ DROGI !

Janusz M. Hamielec