Parafialna:
W intencji rodzin naszej parafii. O dobre owoce Synodu, odbywającego się w Rzymie, poświęconego sprawą rodziny.
Parafialna:
W intencji rodzin naszej parafii. O dobre owoce Synodu, odbywającego się w Rzymie, poświęconego sprawą rodziny.
„Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, aby nadeszły od Pana dni ochłody, aby też posłał wam zapowiedzianego Mesjasza, Jezusa, którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy” (Dz 3,19-21).
1. Studenci i uczniowie doskonale wiedzą, jak trudno przyswoić sobie i nauczyć się na pamięć tekstu, którego się nie rozumie. Gdy decydujemy się na współpracę z kimś, nie bez znaczenia pozostają dla nas cechy, jakimi ta osoba się charakteryzuje: czy jest pracowita, otwarta, prawdomówna, niekonfliktowa, szczera. Podobnie jest z wiarą, którą my, chrześcijanie, wyznajemy. Nie można jej zaakceptować i uznać za swoją, gdy nie rozumiemy jej treści (oczywiście na tyle, na ile umysł ludzki jest w stanie to uczynić) oraz jeśli nie uświadomimy sobie istotnych cech, którymi się ona charakteryzuje.
1. Wiara
to niezwykle delikatna sfera ludzkiego istnienia. Dotyczy ona najgłębszych
relacji z Panem Bogiem, Stwórcą i Zbawicielem człowieka. Doskonale wiemy, jak
jest ona ważna w życiu każdego z nas. Gdy jednak czasem słuchamy wypowiedzi
niektórych osób, gdy obserwujemy ich życie rodzinne i zawodowe, kiedy
przypatrujemy się różnym środowiskom, gdy oglądamy niektóre programy
telewizyjne, słuchamy pewnych audycji radiowych, czytamy niektóre gazety i
wypowiedzi zamieszczane w Internecie, zauważamy, że wiara, bez której trudno
wyobrazić sobie ludzkie życie i szczęście, nierzadko jest kwestionowana czy też
poddawana w wątpliwość. Wiele osób, także z naszego najbliższego otoczenia,
DZIESIĄTE PRZYKAZANIE: NIE POŻĄDAJ ŻADNEJ RZECZY BLIŹNIEGO TWEGO
1. W jednej z gazet ukazała się kiedyś fotografia młodego Polaka, pokazującego trzymany w ręku plik banknotów. Podpis, zamieszczony pod zdjęciem głosił: „to jest moja ojczyzna”. Choć niewielu się do tego przyznaje wprost, to dla coraz większej liczby osób pieniądz staje się w praktyce najwyższą wartością, bowiem coraz więcej ludzi kładzie coraz większy nacisk na sukces pod względem finansowym. Jak rozróżnić uzasadnione i godziwe pragnienie dóbr materialnych od pragnień niegodziwych?
DZIEWIĄTE PRZYKAZANIE BOŻE „NIE POŻĄDAJ ŻONY BLIŹNIEGO SWEGO"
JAK POWINNY BYĆ UŻYWANE ŚRODKI SPOŁECZNEGO PRZEKAZU?
1. Wydaje się, że dzisiaj dla wielu osób pierwszym oknem, przez które patrzą na świat, nie jest rzeczywista panorama, jaka roztacza się z okna ich mieszkania, ale telewizja i internet. To prawda, że z tego okna można zobaczyć o wiele więcej spraw, nawet bardzo odległych. Ważne jednak, aby były one prawdziwe i służyły prawdzie – przypomina ósme przykazanie Dekalogu. Musimy pytać o prawdę przekazywaną innym i tę, której szukamy – także w odniesieniu do środków społecznego przekazu, którymi się posługujemy.
KŁAMSTWO ZAKAZANE PRZEZ ÓSME PRZYKAZANIE
1. Boleśnie ranią nas sytuacje, w których wychodzi na jaw, że zostaliśmy oszukani przez kogoś, kto posłużył się kłamstwem. Ból jest tym większy, jeśli kłamstwo pochodzi od bliższej osoby, gdyż wówczas poważnie zostaje nadszarpnięte wzajemne zaufanie. Takie sytuacje bardzo niszczą więzi małżeńskie, rodzinne, przyjacielskie czy też relacje koleżeńskie, sąsiedzkie, zawodowe lub społeczne.