Inne

Intencje modlitewne na październik 2015

środa, 03 wrzesień 2014

Dodane przez: x.Mateusz

Parafialna:

W intencji rodzin naszej parafii. O dobre owoce Synodu, odbywającego się w Rzymie, poświęconego sprawą rodziny.

Wskazania na Wielki Post 2014

piątek, 28 luty 2014

Dodane przez: x.Mateusz

„Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, aby nadeszły od Pana dni ochłody, aby też posłał wam zapowiedzianego Mesjasza, Jezusa, którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy” (Dz 3,19-21).

 

Przymioty wiary

sobota, 16 listopad 2013

Dodane przez: Anonim

Przymioty wiary

1. Studenci i uczniowie doskonale wiedzą, jak trudno przyswoić sobie i nauczyć się na pamięć tekstu, którego się nie rozumie. Gdy decydujemy się na współpracę z kimś, nie bez znaczenia pozostają dla nas cechy, jakimi ta osoba się charakteryzuje: czy jest pracowita, otwarta, prawdomówna, niekonfliktowa, szczera. Podobnie jest z wiarą, którą my, chrześcijanie, wyznajemy. Nie można jej zaakceptować i uznać za swoją, gdy nie rozumiemy jej treści (oczywiście na tyle, na ile umysł ludzki jest w stanie to uczynić) oraz jeśli nie uświadomimy sobie istotnych cech, którymi się ona charakteryzuje.


Wiara

wtorek, 12 listopad 2013

Dodane przez: Anonim

Wiara

1. Wiara to niezwykle delikatna sfera ludzkiego istnienia. Dotyczy ona najgłębszych relacji z Panem Bogiem, Stwórcą i Zbawicielem człowieka. Doskonale wiemy, jak jest ona ważna w życiu każdego z nas. Gdy jednak czasem słuchamy wypowiedzi niektórych osób, gdy obserwujemy ich życie rodzinne i zawodowe, kiedy przypatrujemy się różnym środowiskom, gdy oglądamy niektóre programy telewizyjne, słuchamy pewnych audycji radiowych, czytamy niektóre gazety i wypowiedzi zamieszczane w Internecie, zauważamy, że wiara, bez której trudno wyobrazić sobie ludzkie życie i szczęście, nierzadko jest kwestionowana czy też poddawana w wątpliwość. Wiele osób, także z naszego najbliższego otoczenia,

Informacja dla bierzmowanych

sobota, 26 październik 2013

Dodane przez: Anonim

Uwaga Gimnazjaliści!

Wznawiamy po feriach spotkania przygotowujące do sakramentu bierzmowania. 

Przyjdź Duchu Święty!


 

 

DZIESIĄTE PRZYKAZANIE: NIE POŻĄDAJ ŻADNEJ RZECZY BLIŹNIEGO TWEGO

sobota, 26 październik 2013

Dodane przez: Anonim

DZIESIĄTE PRZYKAZANIE: NIE POŻĄDAJ ŻADNEJ RZECZY BLIŹNIEGO TWEGO

1. W jednej z gazet ukazała się kiedyś fotografia młodego Polaka, pokazującego trzymany w ręku plik banknotów. Podpis, zamieszczony pod zdjęciem głosił: „to jest moja ojczyzna”. Choć niewielu się do tego przyznaje wprost, to dla coraz większej liczby osób pieniądz staje się w praktyce najwyższą wartością, bowiem coraz więcej ludzi kładzie coraz większy nacisk na sukces pod względem finansowym. Jak rozróżnić uzasadnione i godziwe pragnienie dóbr materialnych od pragnień niegodziwych? 

 


DZIEWIĄTE PRZYKAZANIE BOŻE „NIE POŻĄDAJ ŻONY BLIŹNIEGO SWEGO"

wtorek, 22 październik 2013

Dodane przez: Anonim

DZIEWIĄTE PRZYKAZANIE BOŻE „NIE POŻĄDAJ ŻONY BLIŹNIEGO SWEGO"

 


JAK POWINNY BYĆ UŻYWANE ŚRODKI SPOŁECZNEGO PRZEKAZU?

sobota, 05 październik 2013

Dodane przez: Anonim

JAK POWINNY BYĆ UŻYWANE ŚRODKI SPOŁECZNEGO PRZEKAZU? 

1. Wydaje się, że dzisiaj dla wielu osób pierwszym oknem, przez które patrzą na świat, nie jest rzeczywista panorama, jaka roztacza się z okna ich mieszkania, ale telewizja i internet. To prawda, że z tego okna można zobaczyć o wiele więcej spraw, nawet bardzo odległych. Ważne jednak, aby były one prawdziwe i służyły prawdzie – przypomina ósme przykazanie Dekalogu. Musimy pytać o prawdę przekazywaną innym i tę, której szukamy – także w odniesieniu do środków społecznego przekazu, którymi się posługujemy.


KŁAMSTWO ZAKAZANE PRZEZ ÓSME PRZYKAZANIE

sobota, 28 wrzesień 2013

Dodane przez: Anonim

KŁAMSTWO ZAKAZANE PRZEZ ÓSME PRZYKAZANIE

1. Boleśnie ranią nas sytuacje, w których wychodzi na jaw, że zostaliśmy oszukani przez kogoś, kto posłużył się kłamstwem. Ból jest tym większy, jeśli kłamstwo pochodzi od bliższej osoby, gdyż wówczas poważnie zostaje nadszarpnięte wzajemne zaufanie. Takie sytuacje bardzo niszczą więzi małżeńskie, rodzinne, przyjacielskie czy też relacje koleżeńskie, sąsiedzkie, zawodowe lub społeczne.


CZEGO ZAKAZUJE ÓSME PRZYKAZANIE?

poniedziałek, 23 wrzesień 2013

Dodane przez: Anonim

1. „Ósme przykazanie zabrania fałszowania prawdy w relacjach z drugim człowiekiem. Ten przepis moralny wypływa z powołania Ludu świętego, by był świadkiem swojego Boga, który jest prawdą i chce prawdy. Wykroczenia przeciw prawdzie - przez słowa lub czyny - wyrażają odmowę zobowiązania się do prawości moralnej; są poważną niewiernością Bogu” (KKK 2464) Św. Piotr Apostoł napomina chrześcijan i przypomina im, że mają odrzucić „wszelkie zło, wszelki podstęp i udawanie, zazdrość i jakiekolwiek złe mowy" (1 P 2,1). Obowiązek ten rozciąga się więc nie tylko na zwyczajne mówienie prawdy, ale dotyczy też wielu innych